Sokszor a terhességhez kötődő mellfájások gyakoriak, ám általában jóindulatúak. Azonban a panaszokkal érdemes orvoshoz fordulni, már csak a maximális megnyugvás és biztonság miatt is.
A mell viszonylag kis emlőmirigyet tartalmazó, betokolt zsírburok. Az emlőmirigyben számos tejvezető csatorna egyetlen csatornába gyűlik össze, amely a mellbimbón vezet ki. A mell a mellizmon és a mellkas falán „úszik”, amelyekhez ténylegesen nincs hozzárögzítve.
A terhességhez és a szoptatáshoz kapcsolódó fájdalmak:
A terhesség alatt az emlőmirigy megduzzad a prolaktin (tejképző hormon) hatására, amely hormont az agyalapi mirigy (hipofízis) választja ki: a mellek feszülése fájdalmas lehet.
Szülés után a tej megindulását a szoptatás biztosítja. Ha a szoptatás nem kielégítő, néha a mell fájdalmasan eldugul, amit ekkor kézzel, vagy ami még jobb, mellszívóval ürítenek ki. Ebben az esetben fennáll a nyirokérgyulladás kockázata (piros, meleg fájdalmas mell).
Ilyenkor langyos, alkoholos borogatást alkalmaznak, és az érintett oldalon természetesen leállítják a szoptatást.
A nyirokérgyulladás egy melltályog irányába fejlődhet, amit határozottan kell kezelni: a szoptatás leállítása, néha antibiotikumos terápia vagy kimetszés.
A mellbimbó berepedései fájdalmasak a szoptatás során: ilyen esetben ajánlatos forralt vízzel gondosan megtisztítani, majd lágyan megszárítani, megszakítani vagy lerövidíteni a szoptatást, és jól kiüríteni a mellet mellszívóval.
A terhességen és a szoptatáson kívül fellépő fájdalmak:
A mellduzzadással összekapcsolt mellfájások gyakoriak épp a menstruáció előtt vagy fogamzásgátló tabletta váltása esetén. Néha egy tényleges menstruációt megelőző tünetről van szó.
A nő tapintásra fájdalmas, szabálytalan és elég kemény csomókat érezhet: Ilyenkor leggyakrabban emlőbántalomról (mastosis) van szó, a mell zsírrekeszeinek egyféle szövetgyulladásáról vagy jóindulatú tumorokról. Minden mellben észlelt „csomó” esetén indokolt azonnal felkeresni az orvost, aki alapos vizsgálatot végez, a mellek megröntgenezésével és ultrahanggal.
Ne feledjük, hogy a mell rosszindulatú daganatai a legtöbb esetben fájdalommentesek, és ezért rendszeresen kerestetni kell azokat általános orvossal vagy a nőgyógyásszal! Ezenkívül, a nőnek meg kell tanulnia önvizsgálat alkalmazását, az orvos útmutatásai szerint.
Tejfolyással összekapcsolt fájdalmas mell a terhességen kívül, orvosi vélemény kikérését indokolja. Az orvos tejképző hormonos (prolaktin) tumort keres, ami főként a hipofízist érinti.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?